Сторінка Психолога

Домашні завдання — без тиску і сліз

1.      Дитина має починати виконувати ДЗ відпочивши і в ДОБРОМУ  НАСТРОЇ.

Почніть з розмови. Розпитайте:- Що хорошого було в школі?

—          Про що  цікаве, корисне  дізнався сьогодні?

—          Чому навчився?

—          Чим задоволений? Що було хорошого? ( Дитину потрібно вчити зосереджуватись на позитиві)

Якщо є проблеми, труднощі – обговоріть, скажіть що любите, вірите в неї.

2.      Разом з дитиною обговоріть і встановіть час виконання ДЗ.

(Режим – це важливо, вчить планувати справи, розподіляти час, бути організованим). Якщо дитині важко самій вчасно сідати до виконання уроків, домовтесь про веселий умовний знак, який ви даватимете, якщо вона загралась.

Заохочуйте: якщо вона це робить добре — обійміть, скажіть, що молодець, запропонуйте смаколик ( щось дрібне — цукерку, шматочок шоколадки, яблука, тощо…) У кожного це своє….і… може бути, може – ні.

3.      Якщо дитину обтяжує виконання  ДЗ,  використайте техніку «Метафора»

( на перший погляд може здатися маячнею, але за для результату….чому б і ні! І… діти люблять гру )

Уяви собі, що :

1)      ДЗ — це  жаба,  яка скаче і лякає, дратує, відволікає, заважає. Вона може робити це до безконечності. Тому краще її швиденько вловити і посадити к коробку (виконати ДЗ , скласти портфель) і забути про неї.

АБО

2)      ДЗ – це черв’як, якого тобі необхідно з’їсти. Дуже неприємно, але потрібно… І все залежить від тебе: чи ти будеш жувати його довго, відчуваючи його бридкий смак, чи швиденько засунеш в рот  і проковтнеш. Ось  і ДЗ так само — або ти довго над ним сидиш, втомлюєшся, позбавляєш себе улюблених справ, погано почуваєшся, або швидко виконуєш і далі – вільний.

АБО

3)      ДЗ – це гіркі ліки, якими можна мучити себе довго, а можна швидко ковтнути і забути.

Виберіть прийнятний варіант для себе або придумайте свій.

4.      Перерви

В роботі мають бути перерви ( пройтись, попити води, зробити фізичні вправи, але телефон  в руки брати не варто, сідати до телевізора також). Тривалість для кожного своя.

5.      Мотивуйте.

Можливо  — за хорошу роботу – наклейка, 10 наклейок ( у кожного своя кількість, але невелика) зібрав — можна обміняти на задоволення ( покупка, поїздка, прогулянка, інше).

Найважливіший стимул – це похвала батьків, демонстрація задоволення     дійсними, навіть найменшими, успіхами дитини.

У кожного має бути свій «кнут  і пряник», або «пряник», але він має бути.

6.      Контролюйте свої емоції :

—          не дратуйтесь при слові ДЗ, ( — Дістали ці ДЗ! -Коли закінчиться ця мука!)

—          не показуйте злість, незадоволення, роздратування коли дитина не справляється із завданням, коли допустила помилку. Вона, як і Ви, не може бути успішною завжди,  потребує більше Вашого розуміння ніж гніву і критики.

7.      Зважайте на емоційний стан дитини. Негативні емоції блокують мислення.

ПАМ’ЯТАЙТЕ.  Коли дитина  щось робить під тиском, з примусу — вона відчуває відразу, неприязнь, це  викликає у неї  протест, та й віддаляється від Вас, тому що вона вважає, що Ви її не любите, не розумієте.  З часом вона може перестати розповідати про свої труднощі, буде приховувати невдачі. Важливо будувати позитивні стосунки з дитиною, а над цим потрібно працювати.  Вирішувати проблеми може допомогти  інсценізація проблеми у формі гри.

ЯК ГОВОРИТИ З ДІТЬМИ ПРО ЕПІДЕМІЮ.

Діти відчувають наші тривоги та страхи, тому говорити з ними ПОТРІБНО, не замовчувати складних тем і не ігнорувати цікавість дитини.

Про що варто сказати дитині:

1. «Боятися — це НОРМАЛЬНО. Страх — це почуття, яке допомагає нам бути обережними та піклувалися про своє здоров‘я й здоров‘я інших людей».

2. «Якщо тобі страшно, ГОВОРИ мені про це. Страх стає меншим, коли ним ділишся».

3. «Страх зменшується, коли ЗНАЄШ, ЩО РОБИТИ, щоб захистити здоров‘я: дотримуватися карантину, на вулиці й закритих приміщеннях одягати маску та обробляти руки антисептиком/милом, тримати дистанцію від інших людей». Це тимчасові заходи безпеки, які нас захищають.

4. «Всі епідемії ЗАКІНЧУЮТЬСЯ і все стає як раніше».

Рекомендації для батьків:

✅ Обмежте перегляд новин вдома. Не варто перевантажувати дитину інформацією. Нехай вдома вона відчуває себе у ЗАХИСТІ й безпеці.

✅ Не обговорюйте поряд з дітьми найгірші сценарії. Діти нічого не можуть зробити, а переживати будуть не менше.

✅ Якщо дитина злякалася якоїсь інформації щодо епідемії — заспокойте її, поясніть, які міри робите ви, щоб захиститися. Запропонуйте дитині збудувати у її кімнаті захисну фортецю, ПОГРАЙТЕСЯ з нею. ПЕРЕМОЖІТЬ всі віруси.

✅ Якщо дитина хвилюється за здоров‘я бабусі чи дідуся, нехай поговорить з ними по скайпу, а вони її заспокоять, що РОБЛЯТЬ все, щоб захистити себе.

✅ Створіть щоденні сімейні РИТУАЛИ, які будуть підтримувати ПОЗИТИВНИЙ настрій у родині: чаювання, ігри, перегляд фільму всією родиною тощо.